dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  „Opowieść o rzece” – reportaż o Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

„Opowieść o rzece” – reportaż o Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie

Na brzegu Warty usadowiony jest Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie oraz Rezerwat „Czeszewski Las”, oraz wybudowana  za unijne środki instalacja edukacyjna „Rzeka” , która łączy zabawę z praktyczną nauką. Projekt przybliża najmłodszym szczególną rolę wody w przyrodzie. 

Przygoda rozpoczyna się podziałem uczestników na trzy grupy, które zaczynają poruszać się po zjeżdżalniach symbolizujących trzy źródła występowania wody: podziemne, powierzchniowe, opadowe. Dzieci w kolorowe wiaderka pobierają wodę z bijącego źródła, studni oraz deszczówki uzupełniając ją w głównej studni do momentu, gdy rzeka nie rozpocznie swojej podróży. Maszerując wzdłuż miniaturki koryta rzecznego, napotykają one na drodze tamę bobrową, którą budują z ogromnych puzzli.  

Jednym z elementów projektu jest również pakiet edukacyjny „Dziuplaki”. Zakupiony w projekcie zestaw bezprzewodowych, specjalistycznych kamer pozwala na zdalną obserwację  i rejestrację (na żywo) życia zwierząt w dziuplach, gniazdach i na tokowisku. Kamery już działają i rejestrują na żywo najciekawsze fragmenty z narodzin i życia ptaków w budkach lęgowych. 
Stanowi to doskonały sposób aktywnej edukacji, gdzie obserwacja naturalnych zjawisk odbywa się na żywo.  

Przy ośrodku edukacyjnym funkcjonuje prom „NIKODEM”. Nim przedostajemy się na drugi brzeg rzeki Warty na pole biwakowe oraz na wybrane ścieżki edukacyjne.Nasza kamera będzie towarzyszyć grupie dzieci młodszych z Żydowa i gimnazjalistów z Czeszewa w czasie wędrówki po instalacji  i w plenerze. Poznamy także zdanie dzieci i pedagogów na temat tego  rodzaju edukacji.

Reportaż można obejrzeć na stronie TVP [>>]: 

Źródło: http://www.tvp.pl/
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij