dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Puszczy Noteckiej
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Puszczy Noteckiej

Nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Puszczy Noteckiej

W połowie listopada w Nadleśnictwie Międzychód (RDLP Szczecin) zaprezentowano nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Mokrzec.

Koncepcja utworzenia ośrodka powstała w trakcie budowy obecnej siedziby leśnictwa Mokrzec już w roku 2007. Stary budynek leśniczówki, wybudowany w 1890 roku, jedyny, który pozostał ze starej puszczańskiej wsi Radusz, przeznaczono na cele edukacyjne.

Z okazji II Światowego Kongresu Międzychodzian, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, Muzeum Regionalnego i Biblioteki Publicznej utworzono w starej leśniczówce Izbę Pamięci Wsi Radusz. Zebrano tu eksponaty - mapy, pamiątki, dokumenty i stare fotografie chroniące przed zapomnieniem ciekawą historię wsi. Radusz to wieś, której dziś już nie ma. Na przełomie XIX i XX wieku była to największa wieś Puszczy Noteckiej licząca 90 domów i ponad 600 mieszkańców. Utworzenie tej izby to cenny wkład leśników w dziedzictwo kulturowe Wielkopolski.

W 2008 roku w głowie nadleśniczego Piotra Bielanowskiego i pracowników Nadleśnictwa Międzychód zrodził się pomysł utworzenia Muzeum Puszczy Noteckiej. Miejscowy przyrodnik Kamil Szpotkowski rozpoczął prace nad dioramą Puszczy Noteckiej, prezentującą puszczańską przyrodę. Zaczęto budować ekspozycję dokumentującą historię puszczy i pracujących w niej leśników. Pojawił się jednak problem kosztownej modernizacji budynku- należało wyremontować dach i ogrzewanie starej leśniczówki.

Zespół międzychodzkich leśników postanowił sięgnąć do unijnej kasy. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Mokrzec powstał w ramach projektu „Adaptacja byłej siedziby Leśnictwa Mokrzec na cele OEP w ramach obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2007-2013. Leśnicy z Międzychodu zdobyli ponad 116 tys. zł dofinansowania z unijnej kasy do swojego projektu o wartości prawie 207 tysięcy złotych.

Wiele pracy w ośrodku wykonali własnymi rękami, odkrywając u siebie ukryte talenty. Wspólnie zbierali eksponaty i nadal proszą o uzupełnianie ekspozycji. „Udało się połączyć siły, chęci i pomysły różnych środowisk. W dawnej leśniczówce można brać lekcje przyrody, leśnictwa, historii regionu oraz łowiectwa, bo prezentują tam swój dorobek wszystkie koła łowieckie dzierżawiące obwody na terenie puszczańskiego nadleśnictwa”- opowiada w przytulnym wnętrzu ośrodka nadleśniczy Piotr Bielanowski.

Nic dziwnego, że w uroczystym otwarciu uczestniczyło wielu zacnych gości, a księga pamiątkowa zawiera liczne, owacyjne wpisy. Ośrodek świetnie dopełnił istniejącą już w tym nadleśnictwie bazę edukacyjną, składającą się z m.in. leśnej ścieżki „Bobrowy zakątek”, ścieżki edukacyjnej i zielonej klasy w szkółce leśnej w Kaplinie oraz ścieżki rowerowej „Śladami Radusza”. Leśnicy serdecznie zapraszają turystów do ośrodka w Puszczy Noteckiej w soboty od godz. 10-14, a zorganizowane grupy także w pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu- kontakt: Nadleśnictwo Międzychód, Katarzyna Rolbiecka tel. 95 7482091, 92.

Jarosław Szałata
    
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij