dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Co się teraz dzieje w lesie?
Co się teraz dzieje w lesie?Ślady owadów
Szybkie linki
Słownik
Mapa
2015-04-01
Las znów szumi na poligonach 
2013-12-17
Stwórz scenariusz gry terenowej
Jeśli jesteś pasjonatem edukacji, uwielbiasz pracować z młodzieżą, jesteś znawcą historii pobliskiej okolicy i jednocześnie pracownikiem Lasów Państwowych - ten konkurs jest dla Ciebie.  
2013-06-20
Konkurs Ministerstwa Środowiska na scenariusze zajęć lekcyjnych
Uwaga studenci! „Poszukiwane niezwykłe scenariusze Ekolekcji” Pod takim hasłem przewodnim Ministerstwo Środowiska ogłosiło konkurs na scenariusze zajęć lekcyjnych dla szkół podstawowych. 
2011-11-29
„Choinka z klimatem” w Warszawie
W środę, 30 listopada o godz.12.00 zapraszamy na spotkanie prasowe inaugurujące kampanię „Zadbaj o klimat” Fundacji Ekologicznej ARKA. Tego dnia na dziedzińcu Ratusza zaświeci prawdziwa ekologicznachoinka ze światłem zasilanym przez system rowerowy. 
2011-11-28
Konkurs nt. odnawialnych źródeł energii
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie serdecznie zaprasza uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na temat odnawialnych źródeł energii (OZE) 
2011-11-28
Trzy dni na zgłoszenia do Drzewa Roku
30 listopada (środa) mija termin przyjmowania zgłoszeń do 2.edycji konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku 2012 
2011-11-15
Leśni edukatorzy laureatami konkursu EkoEdu
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej Dzielec przy Nadleśnictwie Wisła został zwycięzcą konkursu EkoEdu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
Stroje kurpiowskie
Stroje kurpiowskie

Wystawa „Las w kurpiowskiej sztuce ludowej" została otwarta 30 września 2010 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. kolekcję wycinanek, rzeźby, drewniane zabawki, plecione naczynia i stroje ludowe. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Skąd Kurpie w Gołuchowie? – Wszystko zaczęło się od wycinanek, które przyjechały do nas dwa lata temu na wystawę o Biebrzańskim Parku Narodowym. Stały się one inspiracją do zorganizowania szerszej prezentacji kurpiowskiej sztuki ludowej – wyjaśniał podczas otwarcia wystawy Jerzy Adamczewski, jej komisarz.

Katarzyna Mróz, kierownik działu etnograficznego Muzeum Kultury Kurpiowskiej, napisała w informatorze przygotowanym na wystawę, że sztuka ludowa Kurpiowszczyzny jest dzisiaj bardzo popularna a jej piękno odkrywane jest także za granicą. „Co sprawia, że kurpiowska szuka ludowa pozostaje atrakcyjna dla kolejnych pokoleń? Śmiem twierdzić, że wysoka wartość artystyczna i walory estetyczne kurpiowskich wytworów są jedynie podwaliną jej sukcesu. Sedno tkwi w doborze tematyki. Kurpiowska Puszcza (…) pozostaje niezgłębioną inspiracją artystyczną. (…) kurpiowska sztuka ludowa, również ta współczesna, nie istniałaby bez lasu. Co więcej – bez lasu nie istnieliby sami Kurpie.” – uważa Katarzyna Mróz.

Kurpiowszczyzna to teren północno-wschodniego Mazowsza ciągnący się po obu stronach dolnego biegu Narwi do jej ujścia do Bugu. Nazwa regionu i jego mieszkańców odnosi się do nazwy obuwia noszonego przez Kurpiów, ręcznie plecionych łapci kurpsi, wykonanych z lipowego łyka.

Wystawę prezentowaną w Muzeum Leśnictwa mieszczącym się w „Oficynie” rezydencji Czartoryskich można zwiedzać do końca marca 2011 roku.

Barbara Czołnik
Kierownik Działu Edukacji i InformacjiShare   
 kontaktmapa serwisu
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij