dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Święto Drzewa już po raz ósmy
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Święto Drzewa już po raz ósmy

Inauguracja kolejnej edycji Święta Drzewa odbyła się 8 października na Polach Mokotowskich, jednym z największych warszawskich parków. Przy ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego przyjaciele i partnerzy akcji, w tym Alicja Kapuścińska, żona pisarza, posadzili trzy klony.

- Mąż mieszkał i spacerował niedaleko tego miejsca. Dlatego upiększenie go drzewami to najlepszy sposób uczczenia jego pamięci – przekonywała Alicja Kapuścińska. Zarówno ona, jak i pozostali uczestnicy inauguracji zgodnie mówili, że sadzenie drzew jest inicjatywą niezwykle cenną i warta propagowania.

Żona Ryszarda Kapuścińskiego sadzi klona na Polu Mokotowskim
Żona Ryszarda Kapuścińskiego sadzi klon na Polu Mokotowskim
- Każda inicjatywa, która podnosi poziom świadomości społecznej w zakresie przyrody i ekologii zasługuje na uznanie i podziękowania dla jej organizatorów. A takie, jak ta budzą szczególny szacunek – mówił Grzegorz Furmański, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Leśnicy, jako specjaliści od drzew, od pierwszej edycji Święta Drzewa w 2003 r. odgrywają w nim kluczową rolę: koordynują akcje na terenie nadleśnictw, często podejmują współpracę ze szkołami. Nie tylko służą fachową pomocą przy sadzeniu, ale również chętnie opowiadają o życiu drzew, lasu i jego mieszkańcach. Lasów w Polsce przybywa m.in. dlatego, że leśnicy co roku sadzą ponad 400 milionów drzew.

- Takie akcje uświadamiają nam, jak ważne są drzewa, zwłaszcza w obszarze zurbanizowanym – podkreślił Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który żywo włączył się w akcję. Honorowy patronat nad Świętem Drzewa objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Sadzenie drzew poprzedziło w tym roku uroczyste wręczenie nagród Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza uczestnikom ubiegłorocznej akcji. Wśród laureatów znalazły się szkoły, urzędy miast, nadleśnictwa, hufce harcerskie, firmy oraz przedstawiciele mediów. Różnorodność zaangażowanych osób gwarantowała różnorodność działań.
Laureaci z Zespołu Szkół w Lelkowie
Laureaci z Zespołu Szkół w Lelkowie
Najbardziej widoczny efekt w czasie ubiegłorocznego Święta Drzewa przyniosła akcja sadzenie drzew - przede wszystkim
uczniowie szkół posadzili w sumie prawie 79 tys. drzew m.in. na placach zabaw, w okolicach kościołów i cerkwi i przy drogach. Oprócz sadzenia jednej ze szkół udało się wpisać drzewo rosnące w pobliżu szkoły do rejestru pomników przyrody

- Liczba posadzonych drzew w ramach Święta Drzewa nie jest najważniejsze, ponieważ przewyższa je wartość nie do oszacowania: rosnąca świadomość ekologiczna, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie społeczne, którym cechują się wszyscy uczestnicy i koordynatorzy święta – przekonywał Jacek Bożek, prezes i założyciel Klubu Gaja.

Przeczytaj o obchodach Święta Drzewa na Podkarpaciu [>>]
Lista laureatów [>>]

Anna Pikus, CILP
 
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij