dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Trzy dni na zgłoszenia do Drzewa Roku
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Trzy dni na zgłoszenia do Drzewa Roku

Dąb w Ustroniu w Beskidzie Śląskim zgłoszony przez pana Zbigniewa Niemca
Dąb w Ustroniu

30 listopada (środa) mija termin przyjmowania zgłoszeń do 2.edycji konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku 2012

Do tej pory napłynęło blisko 90 zgłoszeń z całej Polski, od Podkarpacia i Małopolski po Pomorze. Wśród  zgłaszanych drzew jest sosna z nadmorskich wydm kołobrzeskich i dąb niebezpiecznie opleciony bluszczem z Ustronia w Beskidzie Śląskim

Dotychczas drzewa zgłosiły osoby indywidualne, szkoły, przedszkola, urzędy miast i stowarzyszenia. W jednych zgłoszeniach podkreślana jest wartość kulturowa, społeczna drzewa, w innych zwraca się uwagę na aspekty historyczne, jeszcze inne podkreślają zagrożenia drzew związane ze zmianami klimatycznymi. 

Do konkursu trafiło m.in. cenne drzewo owocowe – grusza z Chwalibogowa w Wielkopolsce i 400-letni dąb z  miejscowości Naprawa w Małopolsce, zagrożony wycinką ze względu na remont drogi. Dąb Burchat z miasta Gostycyn w kujawsko-pomorskim jest pamiątką po XII-wiecznym grodzisku o tej samej nazwie co drzewo. Lipa, która „ukochała” kilka pokoleń przedszkolaków, nazwana „Lipusiem” została zgłoszono do konkursu Klubu Gaja przez przedszkole im. Bajkolandii w Rudzie Śląskiej. 

Gdy dzieci z Przedszkola nr 158 w Warszawie-Rembertowie mają zły humor biegną przytulić się do brzozy „Zaczarowanej” w przedszkolnym ogrodzie. W Strzyńcu na Lubelszczyźnie znajduje się czerwono-listny buk, którego uznaje się za „najstarszego mieszkańca wsi”. W Motarzynie na Pomorzu rośnie 700-letnia lipa uznawana za jedną z najstarszych w Europie. To także kandydatka do konkursu Klubu Gaja.

Głosowanie internautów na 11 drzew wybranych do finału przez jury konkursu będzie trwało przez cały czerwiec 2012 r. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (październik  2012 r.) podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja. 

Karta zgłoszenia i regulamin konkursu do pobrania są tu: http://klubgaja.pl/drzewo_roku/

Więcej informacji: Jacek Bożek – tel. 603 636 554 


Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij