dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Las znów szumi na poligonach
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Lasy znów szumią na poligonach

Przez ostatnie trzy  lata saperzy wydobyli ponad 1 mln 200 tys. niewypałów i niewybuchów z polskich lasów. Projekt oczyszczania tych terenów z niebezpiecznych pamiątek po działaniach wojennych kosztował 130 mln zł.
Lasy były terenem działań wojsk podczas wojen światowych, po 1945 r. często powstawały tam również poligony i obiekty wojskowe, np. schrony czy magazyny broni. 


Wiele z nich kilkanaście lat temu przekazano Lasom Państwowym. Niestety pozostały tam groźne dla ludzi i środowiska pamiątki: amunicja, bomby czy substancje ropopochodne. W 2012 r. rozpoczęto projekt rekultywacji, czyli przywracanie do naturalnego stanu, dawnych obszarów wojskowych.


Do projektu zgłosiło się 58 nadleśnictw z 15 dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych. Po trzech latach realizacji działań aż 47 nadleśnictw wypełniło wszystkie zadania, które były zapisane w planie. Odnowiono ponad 22 tys. ha ze zgłoszonych 30 tys.  ha  zdewastowanych przez działalność człowieka. Tylko w Nadleśnictwie Koszęcin (RDLP w Katowicach) w trakcie prac znaleziono m.in. wrak myśliwca Jak – 10, fragmenty niemieckiego czołgu „Tygrys”, ok. 45 tys. sztuk pocisków i 40 ton wojskowego złomu. 
Zrewitalizowano także grunt w czterech nadleśnictwach, a w Nadleśnictwie Solec Kujawski oczyszczono ziemie z substancji ropopochodnych. 

Saperzy podczas prac oczyszczających lasy często wykopują pociski, które znajdują się na głębokości nawet 1 m. Bywa, że niewypały są wydobywane z miejsc trudno dostępnych, np. stawów bądź jezior.

Zagrożenie stanowiły również opuszczone i zrujnowane  budynki powojskowe: magazyny,  bunkry, stacje paliw czy wyrzutnie testowe rakiet V1 i V2. Ich stan stwarzał zagrożenie dla osób, które mogły przebywać w ich pobliżu. Natomiast dla życia leśnych zwierząt groźne były zwłaszcza stare, zniszczone ogrodzenia z drutu kolczastego, które z biegiem czasu zamieniły się w niebezpieczne pułapki. Dlatego niemal 500 takich obiektów została wyburzona.


Pozostawiono tylko te, które stały się domem dla nietypowych lokatorów.. Okazuje się, że nietoperze chętnie spędzają zimę w pustostanach. Wszystkie schronienia tych zwierząt zostały zabezpieczone i przystosowane do ich potrzeb. W szczelinach i pęknięciach ścian utworzono wiele prostych kryjówek, które wykorzystują te fruwające ssaki. Efektem działań leśników i saperów są także nowo powstałe ścieżki rowerowe, szlaki i trasy dla biegaczy czy turystów. Jedna z najciekawszych tras znajduje się na terenie leśnictwa Marianowo (Nadleśnictwa Okonek, RDLP w Pile). Właśnie tam część dawnych poligonów znajdowała się na wrzosowiskach. Obecnie po oczyszczeniu ich z pocisków teren jest dostępny dla turystów. Od końca sierpnia mogą podziwiać imponujące naturalne „dywany”, tworzone przez kwitnące wrzosy.


Oczyszczanie lasów z niewybuchów i niewypałów stanowi ważną część systemu przeciwpożarowego. Wcześniej wozy strażackie nie mogły tam wjeżdżać, aby podczas pożaru szybko ugasić ogień, ponieważ istniało ryzyko wybuchu.
 
Na wylesionych terenach powojskowych leśnicy odtwarzają lasy na nowo: oczyszczają i przygotowują podłoże, sadzą nowe drzewa, a także inne gatunki roślin typowe dla danego obszaru. W przypadku wrzosowisk, które są domem dla wielu cennych gatunków zwierząt, np. cietrzewi, konieczne jest ciągłe wycinanie krzewów i drzewek. Bez tych działań  wolne przestrzenie zarosłyby roślinnością i zniknęły w przeciągu kilku lat, a wraz z nimi zamieszkujące je zwierzęta.

Projekt, który ma się zakończyć w tym roku, jest jednym z największych w dziedzinie ochrony środowiska realizowanych w Europie!

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij