dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Dlaczego leśnicy edukują?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Dlaczego leśnicy edukują?

Czy w lesie można wycinać drzewa? Nieee! Krzyczy chórem grupka siedzących „po turecku” pierwszoklasistów. Prowadzący zajęcia prosi ich o zamknięcie oczu i mówi – Wyobraźcie sobie swój pokój, mieszkanie. Dzieciaki siedzą z zamkniętymi oczami, ciężko zamyślone. – Wyobraźcie sobie, że nagle znika wszystko co zostało zrobione z drewna, powiedzcie, co zniknęło? - ciągnie prowadzący.

Dzieci krzyczą jedno przez drugie: łóżko, biurko, krzesło. Małemu Bartkowi zniknął cały dom. Nagle okazuje się, że w lesie można a nawet trzeba wycinać drzewa, trzeba to robić tylko z sensem – i między innymi tym zajmuje się leśniczy.

Dzieci i dorośli doskonale wiedzą, że las jest cenny, bo produkuje tlen, bo rosną w nim rzadkie rośliny i jest domem dla zwierząt i dlatego trzeba go chronić. Prawie nikt nie pamięta, że las jest też źródłem najbardziej ekologicznego pod słońcem surowca – drewna. By go pozyskać – trzeba wycinać jeszcze zdrowe drzewa. Z chorych i nadpróchniałych nie da się zrobić stołu czy podłogi…

Dzieci przechodzą do sali obok, przy wejściu słychać chóralne „Oooo!” to efekt spotkania oko w oko z wielkim jeleniem o imponującym porożu, w naturalnej leśnej scenerii. Efekt potęgują dobiegające zewsząd głosy leśnych ptaków. Tutaj między innymi dzieci dowiedzą się, że sarna nie jest żoną jelenia i czym różni się skunks od borsuka: okazuje się bowiem, że dzięki telewizyjnym bajkom amerykański „śmierdziel” jest dużo bardziej znany od rodzimego, nieco podobnego ale zupełnie nie śmierdzącego ssaka…

W tego typu zajęciach w leśnych izbach dydaktycznych lub po prostu w lesie bierze rocznie udział na terenie województwa pomorskiego nawet 50 tys. dzieci. Organizują je wykwalifikowani edukatorzy - leśnicy. Zupełnie za darmo.  Dla leśników taka edukacja to konieczność. Coraz bardziej miejskie społeczeństwo traci prawdziwy związek z naturą. Przeciętny spacerowicz jest oburzony, gdy widzi wycinane w lesie drzewa, zapomina zupełnie skąd bierze się papier i meble w jego domu. Nie zdaje sobie sprawy, że las to fabryka nie tylko tlenu ale też ekologicznego surowca – drewna, bez którego życie byłoby chyba niemożliwe. Tyle się mówi o miłości do przyrody, ale jak można kochać coś, czego się zupełnie nie zna?

Jeśli uważasz, że kochasz przyrodę a nie potrafisz odróżnić sosny od świerka i nie masz zielonego pojęcia jak wygląda jesion – zmień to. Weź udział w zajęciach z leśnikami i zostań leśnym ekspertem. Sprawdź na stronach internetowych gdzie najbliżej spotkasz leśnego edukatora i umów się z nim na zajęcia – koniecznie jeszcze dziś!

Artykuł z wkładki do dziennika „Polska Dziennik Bałtycki”.
Autor: Witold Ciechanowicz, Nadleśnictwo Gdańsk.

Aby znaleźć najbliższe nadleśnitwo w Twojej okolicy zajrzyj na naszą mapę. W wyszukiwarkę wpisz nazwę swojej miejscowości, następniej kliknij na czerwoną pinezkę a wyświetli się informacja z nazwą nadleśnictwa, do którego możesz zadzwonić by umówić się na zajęcia z leśnikiem.


© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij