dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Aktualności  >  Projekt edukacyjny – W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Projekt edukacyjny – W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Wilk, fot. Tomasz Ogrodowczyk
W latach 2010-2011 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych realizuje projekt edukacyjny pn.: „W słowach kilku o Wydrze, Bobrze i Wilku”.

Projekt „W słowach kilku o Wydrze, Bobrze i Wilku” ma za zadanie szeroko pojętą edukację ekologiczną odnośnie trzech gatunków rodzimych ssaków: wydry, bobra i wilka. Gatunki te w świadomości przynajmniej części społeczeństwa są nadal postrzegane jako „szkodniki”. Wizerunek ten w znacznej mierze kształtowany jest na podstawie, docierających do społeczeństwa, informacji o szkodach, jakie powoduje działalność bobrów, czy drapieżnictwo wilka bądź wydry.

Celem tej kampanii jest zmiana tego wizerunku, z jednej strony poprzez przedstawienie istotnej funkcji, jaką wszystkie te gatunki spełniają w środowisku, z drugiej poprzez zaprezentowanie metod minimalizacji szkód, jakie ich obecność może powodować.
Poprzez realizowany projekt Fundacja pragnie połączyć wiedzę specjalistyczną na temat biologii tych ssaków z ciekawymi metodami i technikami nauczania, co z pewnością wpłynie na rozbudzenie zainteresowania tą tematyką zarówno dzieci jak i dorosłych.

Istotną grupę odbiorców stanowią dzieci i młodzież, dla których przygotowany został specjalny pakiet edukacyjny, a także warsztaty prowadzone w przedszkolach i szkołach. Pakiet przygotowany został jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych.
Kolejną ważną grupą odbiorców stanowią osoby postrzegające wydrę, bobra oraz wilka jako gatunki wyrządzające szkody i straty finansowe. Beneficjentami projektu są także organizacje i jednostki administracyjne, których zadaniem jest rozwiązywanie tego typu konfliktów (np. ocena i wypłacanie odszkodowań).

Projekt skierowany jest do społeczeństwa całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem 9 województw, gdzie omawiane gatunki występują w znacznych ilościach tj.: lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

W ramach projektu realizowany będzie konkurs „Dzień z bobrem, wydrą i wilkiem”. Do konkursu może zgłosić się każda placówka edukacyjna (przedszkole, szkoła, gimnazjum, centrum kultury itp., bądź grupa dzieci pod nadzorem wychowawcy). Prace można nadsyłać do 01.06.2011r.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Szczegółowe informacje na temat projektu i konkursu można znaleźć na stronie internetowej projektu  www.wspolistnienie.eco.pl


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE) jest organizacją pozarządową, non profit działającą na obszarze ochrony środowiska. Powstała w 1989 roku, jej misją jest wspieranie działań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego podejmowanych przez organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, instytucje a także zwykłych obywateli.

 

 
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij