dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Scenariusze Co się teraz dzieje w lesie? Zorganizuj wycieczkę Forum Blog edukatora
HOME  >  Scenariusze zajęć  >  Scenariusze zajęć dla szkoły podstawowej  >  W klasie  >  Traf do kosza
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Szybkie linki
Słownik
Mapa

Traf do kosza

 

Autor scenariusza:

  • Hanna Będkowska - Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Cele kształcenia:

  • Wiadomości: Uczeń charakteryzuje przepisy regulujące segregację odpadów.

  • Umiejętności: Uczeń anlizuje przepisy regulujące segregację odpadów.

Cele wychowania:

  • Postawy i przekonania: Uczeń wie, że odpady segregujemy po to, aby część z nich przetworzyć i przystosować do ponownego wykorzystania.

Metody nauczania:

  • metoda kierowania samodzielną pracą uczniów;
  • metoda poszukująca (pogadanka);
  • metoda podająca (opowiadanie i opis).

Formy nauczania:

  • lekcja – zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela – z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Czas trwania zajęć

  • 90 minut

Środki dydaktyczne:

  • Środki audiowizualne – komputery z dostępem do internetu

Materiały pomocnicze:

  • ołówki (6 szt.),
  • temperówka,
  • gumka,
  • kartki A4 w kratkę (12 egz. – po dwie na grupę),
  • arkusze dużego papieru do pakowania (6 egz.),
  • grube kredki lub mazaki (6 kpl.),
  • kostka do gry (6 szt.) (kostkę można zastąpić małymi, zwiniętymi kartkami z numerami od 1 do 6, które uczniowie losują z pojemnika),
  • pionki – różne drobne elementy (30 szt.),
  • klocek do odmierzania płytek chodniczka – 2 x 2 cm (6 szt.).

(etap edukacyjny: klasy 4-6 szkoły podstawowej)

Zagraj w grę

Plan lekcji

1.    Przedstawienie tematu lekcji.

2.    Zapoznanie się uczniów z grą Traf do kosza.

3.    Konstruowanie gry ściganki.

4.    Podsumowanie.

Przebieg lekcji

1.    Przedstawienie tematu lekcji

Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że podczas lekcji zapoznają się z ideą segregacji odpadów. Wyjaśnia, że odpady są segregowane po to, by część z nich przetworzyć i przystosować do ponownego wykorzystania. Taki proces nazywany jest recyklingiem.

Nauczyciel wyjaśnia, że stworzono specjalne przepisy, aby każdy wiedział, jak prawidłowo segregować odpady.

2.    Zapoznanie się uczniów z grą Traf do kosza

Nauczyciel proponuje, aby uczniowie w ciągu 20 minut zapoznali się z przepisami dotyczącymi segregacji odpadów podczas gry Traf do kosza na Leśnym Wortalu Edukacyjnym (www.erys.pl). Następnie rozmawia z nimi o przebiegu gry:

  • Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie odpady można wrzucać do pojemnika żółtego.
  • Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie odpady można wrzucać do pojemnika białego i zielonego.
  • Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie odpady można wrzucać do pojemnika niebieskiego.
  • Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, jakie odpady można wrzucać do pojemnika czerwonego.

3.    Konstruowanie gry ściganki

Nauczyciel dzieli uczniów na sześć grup. Proponuje, aby każda grupa skonstruowała grę ścigankę „Segregujmy odpady”. Następnie grupy zamienią się miejscami i rozegrają partie, przestrzegając obowiązujących reguł.

Nauczyciel rozdaje poszczególnym grupom przedmioty potrzebne do skonstruowana gry. Przebieg pracy:

  • Uczniowie kreślą chodniczek (dwie równoległe linie);
  • Uczniowie zaznaczają START i METĘ;
  • Uczniowie odmierzają płytki;
  • Uczniowie ustalają pułapki i premie, które czytelnie oznaczają na trasie wyścigu;
  • Uczniowie opracowują regulamin gry oraz zapisują go na kartce.

4.    Podsumowanie

Nauczyciel podkreśla znaczenia hasła wypowiedzianego przez eRysia:

„SEGREGUJĄC ODPADY, DBASZ O POLSKĄ PRZYRODĘ”.

Zachęca, aby uczniowie stosowali poznane zasady w swoim życiu. Wówczas każdy będzie miał swój wkład w ochronę przyrody. Na wysypiskach będzie mniej śmieci zanieczyszczających atmosferę, glebę i wody. Nauczyciel informuje uczniów:

  • z papieru oddanego do recyklingu, a więc ponownego wykorzystania, można wytworzyć m.in. papier makulaturowy, papier toaletowy, tekturę falistą, papier pakowy (na takim papierze uczniowie rysowali grę) i gazetowy, doniczki papierowe, tacki, kształtki do pakowania jaj i owoców. Odzyskany papier jest także stosowany jako dodatek do niektórych materiałów budowlanych;
  • z tworzyw sztucznych oddanych do recyklingu, a więc ponownego wykorzystania, można wytworzyć m.in. torby foliowe, worki do śmieci, doniczki, wiadra, znicze, meble ogrodowe, wycieraczki, wykładziny dywanowe, taśmy, sznury, sieci rybackie oraz tekstylia: polary, kurtki, a nawet buty;
  • ze szkła oddanego do recyklingu, a więc ponownego wykorzystania, można wytworzyć butelki i inne opakowania szklane.

Pobierz scenariusz:

© 2006-2018 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij